Jdi na obsah Jdi na menu
 

Tip na výlet: Štěnovické lomy

 

Štěnovické lomy

 

img_9761.jpg

Historie:

Lomy byly používány k těžbě kamene, který měl velké využití a to např. výroba dlažeb, použití při základech atd.. Lomy jsou již dlouho zatopeny. V minulosti byly navštěvovány turisty a v létě využívány ke koupání. Bohužel od roku 2011 byly lomy oploceny a byl zakázán vstup.

img_9770_1_2_tonemapped.jpg

Kudy k lomů a moje návštěva:

Lomy se nacházejí asi 7 km jižně od centra Plzně. Vesnice je v okruhu 5 km obklopena asi 8-mi lomy.  V prostoru kolem jednoho lomu se nachází stará budova, která také stojí za prozkoumání. 

img_9818_19_20_21_22_23_tonemapped.jpg

Jak již jsem psal, lomy jsou oplocené a vstup zakázán, přesto moje zvědavost vyhrála a lomy jsem i tak navštívil.. Kudy jsem šel je znázorněno na mapce níže.

makpa.jpg

Já šel po červené.. Tato cesta vede lesem k bráně, kde je sešláplnutý plot a není problém se tam dostat. Po žluté by to možná také šlo, ale tady je plot na dost veřejném místě poblíž nějaké továrny, proto jsem raději zvolil červenou.

Krajina okolo lomů, samotné lomy a prostě obecně to místo a příroda působí moc příjemě, je to krásné místo. I proto mi přijde jako opravdu velká škoda, že jsou nepřístupné. 

img_9782.jpg

 Každopádně pokud byste se rozhodli vyrazit a lomy prozkoumat, tak přeji hdoně štěstí a hezký výlet. (Na plotu je cedulka: Střeženo HLS, v době mé návštěvy nikde nikdo nebyl, ale tak samozřejmě neříkám, že tam nikdy nikdo být nemůže. Ale tak je to na vlastní nebezpečí)  

img_9842.jpg

img_9843_4_5_tonemapped.jpgŠtěnovický zámek