Jdi na obsah Jdi na menu
 

Tip na výlet: Klabavské tunely

Klabavské tunely

 

Dva souběžné, téměř dva kilometry dlouhé tunely u Ejpovic, kterými byl v 50-60.tých letech 20.století sveden tok řeky Klabavy mimo prostor důlní těžby v železnorudném lomu. Tunely dnes protéká voda jen při povodních. 

mapa-mensi.jpg

Ložisko se těžilo a proto řeka Klabava musela být odkloněna do podzemních tunelů pod kopcem Hradiště. Po skončení těžby v roce 1967 byla řeka vrácena do původního koryta a lom byl zatopen.

img_2351.jpg

K tunelům jsme se dostali s přítelkyní a to při cyklo výletu z Plzně. K samotným tunelům jsme se dostali po žluté turistické značce vedoucí skrz Ejpovice směrem na Klabavu.  K tunelům vede náhon, který je rozdělen na dvě části a sveden do nových betonový koryt. Před jedním z tunelů je vidět zbytek stavidla.

Levý tunel:

              Na portálu jsou znaky firmy Výstavby Kladenských dolů... Dnes je bohužel tunel zamřížován (ale díru v mřížích někdo vyrobil a dá se jít tunelem cca.1700m na druhý konec, kde jsou opět mříže, které jsou ovšem také průchozí.

Pravý tunel:

        Portál tunelu nese dvě rudé hvězdy a letopočet dokončení stavby 1958 (Tento tunel je také průchozí díky rozbitým mřížím a však na první pohled vypadá v horším stavu, navíc při naší návštěvě jím protékalo o poznání více vody než tunelem levým, proto jsme tento tunel moc nezkoumali)

Cesta tunelem:

                 Tunel o délce skoro 2km se mírně svažuje dolů a cestou nabírá prosakující vodu. Oba tunely vyúsťují v jakési laguně, napojené na dolní tok řeky za bývalým lomem. Při návštěvě jsme ani tunel projít nechtěli, spíš jen nahlédnout, ale zvědavost nám nedala a po soustavném přemlouvání přítelkyně ať se nebojí,  přestože i já cítil nepříjemný pocit, jsme prošli celým tunelem.. Uvnitř je spousta grafitů a místy nalepené papíry popsané vtipy. Asi v polovině cesty se objevila docela hustá mlha, která nás doprovázela až na druhou stranu. Také zhruba od poloviny přibývá protékající vody a místy také bahna. Bohužel vyrazili jsme v létě, měli pouze letní oblečení a docela jsme při cestě vymrzli. Svítili jsme si baterkou a mobilem.
     

Tunely z roku 1958 jsou dodnes  zachovalé. Velká voda se jimi valila při povodních v roce 2002 a v roce 2005 sem byla řeka svedena úmyslně, aby mohly proběhnout práce na opravě původního koryta řeky.

Takže, kdo nemá co dělat a chce poznat zajímavé místo, vyrazte. I přes nepříjemný pocit z ticha a tmy se nemusíte bát, na konci tunelu opravdu tma nečeká, jak si jistě cestou přečtete. Sebou baterku, teplejší oblečení a odolné boty.

img_2321.jpg

 Při pohledu do černé tmy z obou stran, tichu, stálému kapání vody a mlze, která se objevila nás stále přepadaly ne zrovna příjemné pocity :-)

img_2385.jpg

 

img_2373.jpg

 

img_2369.jpg