Jdi na obsah Jdi na menu
 

Tip na výlet: Hromnické jezírko

Hromnické jezírko

 

img_1052_3_4_tonemapped.jpg

Historie:

Hromnické jezírko nebo také Červené jezírko je přírodní památka u Hromnice nedaleko Třemošné. Jezírko o šířce 130 m, délce 190 m a hloubce až 18 m vzniklo 60 m pod úrovní okolního terénu závalem odvodňovací štoly krátce po zastavení těžby břidlice. Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto sterilní a bez života. Sloučeniny železa dodávají jezírku červenou barvu. V okolí jezírka jsou šedé haldy, severní a jižní stěna jezera jsou zajímavé pro biology jako extrémní stanoviště. Roku 1975 bylo jezírko s okolím na ploše 12,2 ha vyhlášeno přírodní památkou.

 Jezírko je památkou na těžbu břidlice, která je zmiňována již roku 1578. Od středověku sloužila břidlice k výrobě kamence, který byl používán jako bělidlo v textilní výrobě. Na začátku 19. století byla objevena možnost z hromnické břidlice získávat dýmavou kyselinu sírovou, lidově zvanou vitriol a v chemickém průmyslu také oleum.

img_1072.jpg

 Od roku 1807 se naplno rozjela výroba olea pod vedením podnikatele J. Davida Starcka, který hlubinnou těžbu nahradil povrchovým lomem. Oleum bylo získáváno drcením vytěžené břidlice na několik centimetrů velké kousky, které byly složeny na 7–20 m vysokých haldách stojících na nepropustném jílovém podkladu. Haldy byly pro urychlení zvětrávání kropeny vodou přiváděnou z lesa Veselce. Voda obsahující síran železitý a hlinitý byla zachytávána do kádí, zbytek se pálil v pecích. Náročný postup se však vyplácel – dýmavá kyselina sírová v té době byla jediným známým rozpouštědlem rostlinného barviva indiga a hromnická výroba byla jediná na světě, na zdejší výrobě byl závislý anglický i německý průmysl. Oleum bylo také používáno k výrobě fosforu a k čištění minerálních olejů. V Anglii však objevili levnější syntetický způsob výroby olea a hromnická výroba začala upadat, až v roce 1896 těžba skončila.

Několikrát se během 20. století se uvažovalo, že by opuštěný prostor jezírka posloužil pro skládka odpadu.

img_1097_8_9_tonemapped.jpg

 Já a jezírko:

Hromnické jezírko znám už od dětství, kdy jsem ho několikrát navštívil s prarodiči. Přibližně asi před pěti roky (2005) Jsem přemýšlel kam vyrazit na cyklo výlet a vzpomněl jsem si na Hromnické jezírko.. Od té doby, jsem tam byl mockrát, z Plzně, přesněji ze Slovan je to přibližně 20 km, cesta je vyhlídkovým tempem zvládnutelná téměř pro každého. Já osobně jezdím přes Bolevecký rybník, Bílou horu, Zruč – Senec, Českou břízu až do Hromnic. Dostat se tam dá i přes Třemošnou.

Hromnické jezírko je opravdu krásné místo, hezká příroda, klid a krásný výhled. Asi od vstupu k jezírku je po levé straně malá pěšina, přibližně po 50-ti metrech se nachází úzká cesta, kterou se dá sejít až dolů na malý ostrůvek, odkud je krásně vidět na celé jezírko. Pokud se nesejdu po cestě dolů a pokračuje dál, dá se vyjít až nad jezírko na nejvyšší bod v okolí odkud je opravdu dokonalý výhled a to jak na jezírko tak na okolní krajinu.

Hromnické jezírko, je krásným místem, kam se vždy rád vracím.

img_1037_8_9_tonemapped.jpg

img_1121.jpg

img_1100.jpg

p2073747.jpg

img_1078.jpg

img_1023_4_5_tonemapped.jpg